Wyzwanie Wyjątkowe kobiety - Kleopatra

Wyróżnienie - bon o wartości 50 zł,
sponsorowany przez sklep ArtFan

Wyróżnienie - bon o wartości 50 zł,
sponsorowany przez sklep Beading

Wyróżnienie - bon o wartości 50 zł,
sponsorowany przez sklep Kamyczki

Wyróżnienie - bon o wartości 50 zł,
sponsorowany przez sklep Bead Beauty

Wyróżnienie - bon o wartości 50 zł,
sponsorowany przez sklep Image Arte

Wyróżnienie - półroczna prenumerata (3 numery elektroniczne) magazynu Mollie Potrafi

Rozpoczynamy nowy cykl, w którym zainspirować mają nas niezwykłe kobiety. Pierwszą z nich jest Kleopatra, ostatnia królowa starożytnego Egiptu.  Historyczna postać słynąca z niebywałej urody i ambicji, lubiła otaczać się przedmiotami, którym nie brakowało blasku. Nie istnieje żadna potwierdzona podobizna legendarnej Kleopatry, aczkolwiek można przypuszczać że jej biżuteria była pełna złota, intensywnych barw, naturalnych kamieni i totemów zwierzęcych (np. skarabeusz, kot).

PRACE PRZYKŁADOWE

Wykonała: Joanna
Wykonała: Weraph10 komentarze:

 1. Hej, nie ma to większego znaczenia dla konkursu, ale na Waszym bannerze jest przedstawiona królowa Nefertari, a nie Kleopatra (ok. 1200 lat różnicy) :)
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Nefertari

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Nie istnieje żadna potwierdzona podobizna legendarnej Kleopatry stąd niezgodność w banerku - zamierzona. :)

   Usuń
  2. Tutaj muszę się zgodzić z koleżanką Mo, istnieją przedstawienia Kleopatry VII Filopator, dokładnie datowane i podpisane jej imieniem. Zachowane są w konwencji wcześniejszej sztuki egipskiej, chociaż pochodzą z okresu panowania Ptolemeuszy. Najlepszy przykładem są reliefy ze świątyni Hathor w Denderze np. tutaj składająca ofiary ze swoim synem Cezarionem:
   http://www.bkbphotography.co.uk/hi-res%20images/Reliefs%20of%20Cleopatra%20VII%20-%20Dendera%20Temple.JPG
   czy też siedząca na tronie:
   http://385888a2d8aaf2499c5f-64d142b35093ce125caba6c3b31274a9.r81.cf1.rackcdn.com/wileyenanh2012/wbeah09077_nfg001.jpg
   Mamy również tzw. zabytki ruchome, m.in. 2 stele, jedna z nich z osady Fajum datowana na 2 lipca 51 roku p.n.e.:
   http://www.louvre.fr/en/oeuvre-notices/queen-cleopatra-making-offering-goddess-isis
   W tradycji nam bliższej, czyli greko-rzymskiej pozostają natomiast przedstawienia na monetach:
   http://www.britishmuseum.org/explore/highlights/highlights_search_results.aspx?searchText=cleopatra
   Można wspomnieć jeszcze o przykładzie biustu z marmuru paryjskiego, który obecnie znajduje się w muzeum w Berlinie, przy czym należy zaznaczyć, że tego rodzaju zabytki są datowane najczęściej na podstawie analizy stylistycznej, gdyż większość znajdowała się w prywatnych kolekcja, mogła przechodzić z rąk do rąk we wcześniejszych wiekach, bądź została znaleziona przypadkowo, bez zarejestrowanego kontekstu archeologicznego:
   http://viamus.uni-goettingen.de/fr/e/uni/c/05/06
   To tylko taka drobna uwaga dotycząca słów "nie istnieje żadna potwierdzona podobizna" :) Niestety tak to jest w sztuce antycznej, że niewiele wyobrażeń można uznać za odpowiadające rzeczywistości, większość wpisuje się w schematy/kanony wypracowane przez wieki.

   Usuń
  3. Możliwe, że masz rację jednak do banerków możemy użyć wyłącznie grafiki na odpowiedniej licencji, która dość nas ogranicza, stąd nasz wybór. Dziękujemy jednak za informację.

   Usuń
 2. Wspaniały temat :) Już widzę te beadingowe i sutaszowe Cuda ! Nie mogę się doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Aj :) Podoba mi się temat wyzwania, nie mogę sobie odpuścić :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedy będzie można się podłączyć?

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam, czy bedzie mozna jeszcze jutro dodac zdjecia? I czy wzorowanie sie na bizuteri historycznej ( stad podobizna mojej bizuterii do jednej z juz wystawionych) jest OK? Przepraszam, ze pytam, ale wzor zrobilam juz 2 tygodnie temu, ale czasu bylo brak. Dzis wchodze zeby strawdzic date a tu taka niespodzianka. Wzorowalam sie na tym zdjeciu: https://uk.pinterest.com/pin/400046379375597381/
  Dziekuje. J

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdjęcia można dodawać zawsze do końca dnia podanego na banerku wyzwania. Link niestety nie działa. Prace należy zgłaszać za pomocą aplikacji Inlinkz, następnie po zakończeniu wyzwania są sprawdzane indywidualnie pod kątem zgodności z tematem.

  OdpowiedzUsuń

 

Mollie Potrafi

Obserwatorzy